(-)-CARVEOL
- CAS NO.:2102-59-2
- Empirical Formula: C10H16O
- Molecular Weight: 152.23
- MDL number: MFCD00869995
- EINECS: 218-270-5
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2025-12-17 09:49:34
What is (-)-CARVEOL?
The Uses of (-)-CARVEOL
(-)-CARVEOL finds use in flavor compositions to support the flavor of Mint. Spearmint, Caraway or spice flavors or flavor blends. The concentration in finished product will be about 25 ppm. (Candy).
Definition
ChEBI: The (1R,5R)-stereoisomer of carveol.
Production Methods
(-)-CARVEOL can be produced from: 1) Limoncne by oxidation. 2) laero-Carvone by reduction with Lithium Aiuminium hydride.
Solubility in organics
Insoluble in water, soluble in alcohol and oils.
Properties of (-)-CARVEOL
| Melting point: | 24-25 °C |
| Boiling point: | 226-227 °C751 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.958 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 209 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| pka | 14.60±0.60(Predicted) |
| Odor | at 100.00 %. minty spearmint |
| Dielectric constant | 11.2(18℃) |
| CAS DataBase Reference | 2102-59-2(CAS DataBase Reference) |
Safety information for (-)-CARVEOL
Computed Descriptors for (-)-CARVEOL
New Products
2-Ethoxyphenol Methyl 2-methoxy-5-sulfamoylbenzoate Ethyl 2-chloro-2-(2-(4-methoxyphenyl)hydrazono)acetate 3,6-Dichloropyridazine 3,6-Dichloro-4-Isopropylpyridazine 2-[(2-Ethoxyphenoxy)methyl]oxirane m-Tolualdehyde p-Anisaldehyde 2-Bromobenzaldehyde 4-Fluorobenzaldehyde 1-Propyl-4-piperidone 3-Amino-3-(3-fluorophenyl)propanoic acid 6-Methyl-2-pyridinemethanol 2-Pyridinecarboxaldehdye tert-Butyl ((1R,2S,5S)-2-amino-5-(dimethylcarbamoyl)cyclohexyl)carbamate 1-Indanone 2-Chloromethyl-6-methyl-pyridine 4-Morpholinoaniline Abiraterone Ethyl Ether 1-nitro-3,5-dimethyl adamantine (NMEM) Vardenafil Bis-sulphonamide(Dimer) 3-(2-aminoethyl) benzene sulfonamide Nabumetone Impurity 5 2,2-dibromo-1-cyclopropyl-2-(2-fluorophenyl)ethan-1-oneRelated products of tetrahydrofuran







You may like
-
3-(4-Bromo-3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1h-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidine-2,6-dione 2304754-51-4 99%+View Details
2304754-51-4 -
1126-74-5 99%+View Details
1126-74-5 -
2-Fluoro-6-iodobenzoic acid 99%+View Details
111771-08-5 -
120013-39-0 2,3-Dihydro-5,6-dimethoxy-2-(4-piperidinylmethyl)-1H-inden-1-one hydrochloride 99%+View Details
120013-39-0 -
2-pyridineacetonitrile 2739-97-1 99%+View Details
2739-97-1 -
4-FORMYL-N-CBZ-PIPERIDINE 99%+View Details
138163-08-3 -
ethyl 2-oxo-2,3,9,10-tetrahydro-1H-pyrido[3',4':4,5]pyrrolo[1,2,3-de]quinoxaline-8(7H)-carboxylate 313544-31-9 99%+View Details
313544-31-9 -
1-Boc-4-cyanopiperidine 91419-52-2 99%+View Details
91419-52-2
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
