(-)-BETA-HYDRASTINE
Synonym(s):(1R,9S)-(−)-β-Hydrastine
- CAS NO.:118-08-1
- Empirical Formula: C21H21NO6
- Molecular Weight: 383.39
- MDL number: MFCD00152561
- EINECS: 204-233-0
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-22 18:57:36
What is (-)-BETA-HYDRASTINE?
Description
(1R,9S)-(–)-β-Hydrastine is an enantiomer of the alkaloid hydrastine that inhibits dopamine biosynthesis (IC50 = 20.7 μM in PC12 cells) by inhibiting tyrosine hydroxylase activity. It inhibits dopamine release with an IC50 value of 66.5 μM in the presence of high extracellular K+ levels. It also inhibits L-type and caffeine-activated store-operated Ca2+ channels and prevents Ca2+ leakage from intracellular stores.
The Uses of (-)-BETA-HYDRASTINE
anesthetic (local), antiarrhythmic
The Uses of (-)-BETA-HYDRASTINE
(-)-β-Hydrastine is an inhibitor of Dopamine biosynthesis.
What are the applications of Application
(1R,9S)-(–)-β-Hydrastine is an inhibitor of Dopamine biosynthesis
Definition
ChEBI: A natural product found in Hydrastis canadensis.
Properties of (-)-BETA-HYDRASTINE
| Melting point: | 132℃ |
| Boiling point: | 510.32°C (rough estimate) |
| alpha | D20 -50° (c = 0.3 in abs alc) |
| Density | 1.339±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| refractive index | 1.5614 (estimate) |
| storage temp. | −20°C |
| solubility | DMF: 10 mg/ml; DMSO: 10 mg/ml |
| form | A crystalline solid |
| pka | 7.8(at 25℃) |
| color | White to light yellow |
| Water Solubility | 30mg/L(20 ºC) |
| CAS DataBase Reference | 118-08-1(CAS DataBase Reference) |
Safety information for (-)-BETA-HYDRASTINE
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
Computed Descriptors for (-)-BETA-HYDRASTINE
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran


![2-[2-(Methylamino)benzoyl]-3,4-dihydro-β-carboline-1(2H)-one](https://img.chemicalbook.in/CAS/20150408/GIF/526-43-2.gif)




You may like
-
Hydrastine CAS 118-08-1View Details
118-08-1 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

