(+)-AROMADENDRENE
Synonym(s):(1R,2S,8R,11R)-7-Methylene-3,3,11-trimethyltricyclo[6.3.0.02.4]undecane
- CAS NO.:489-39-4
- Empirical Formula: C15H24
- Molecular Weight: 204.35
- MDL number: MFCD00062951
- EINECS: 207-694-6
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-22 18:57:36
What is (+)-AROMADENDRENE?
The Uses of (+)-AROMADENDRENE
(+)-Aromadendrene may be used as a chiral starting material to synthesize other sesquiterenes such as (-)-apoaromadendrone, (-)-kessane, (+)-spathulenol, (+)-ledene and (-)-isoledene.
What are the applications of Application
(+)-Aromadendrene is a chiral building block
General Description
(+)-Aromadendrene, a sesquiterpenoid, is the major constituent of the essential oil of Eucalypfus globulus.
Properties of (+)-AROMADENDRENE
| Melting point: | 262°C |
| Boiling point: | 261-263 °C (lit.) |
| Density | 0.912 g/mL at 20 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 90℃ |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Chloroform (Soluble), Ethyl Acetate (Slightly), Methanol (Slightly) |
| form | Oil |
| color | Colourless to Pale Yellow |
| optical activity | [α]20/D +12±1°, neat |
| BRN | 2554306 |
Safety information for (+)-AROMADENDRENE
Computed Descriptors for (+)-AROMADENDRENE
New Products
2-Ethoxyphenol Methyl 2-methoxy-5-sulfamoylbenzoate Ethyl 2-chloro-2-(2-(4-methoxyphenyl)hydrazono)acetate 3,6-Dichloropyridazine 3,6-Dichloro-4-Isopropylpyridazine 2-[(2-Ethoxyphenoxy)methyl]oxirane m-Tolualdehyde p-Anisaldehyde 2-Bromobenzaldehyde 4-Fluorobenzaldehyde 1-Propyl-4-piperidone 3-Amino-3-(3-fluorophenyl)propanoic acid 6-Methyl-2-pyridinemethanol 2-Pyridinecarboxaldehdye tert-Butyl ((1R,2S,5S)-2-amino-5-(dimethylcarbamoyl)cyclohexyl)carbamate 1-Indanone 2-Chloromethyl-6-methyl-pyridine 4-Morpholinoaniline Abiraterone Ethyl Ether 1-nitro-3,5-dimethyl adamantine (NMEM) Vardenafil Bis-sulphonamide(Dimer) 3-(2-aminoethyl) benzene sulfonamide Nabumetone Impurity 5 2,2-dibromo-1-cyclopropyl-2-(2-fluorophenyl)ethan-1-oneRelated products of tetrahydrofuran





You may like
-
3-(4-Bromo-3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1h-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidine-2,6-dione 2304754-51-4 99%+View Details
2304754-51-4 -
1126-74-5 99%+View Details
1126-74-5 -
2-Fluoro-6-iodobenzoic acid 99%+View Details
111771-08-5 -
120013-39-0 2,3-Dihydro-5,6-dimethoxy-2-(4-piperidinylmethyl)-1H-inden-1-one hydrochloride 99%+View Details
120013-39-0 -
2-pyridineacetonitrile 2739-97-1 99%+View Details
2739-97-1 -
4-FORMYL-N-CBZ-PIPERIDINE 99%+View Details
138163-08-3 -
ethyl 2-oxo-2,3,9,10-tetrahydro-1H-pyrido[3',4':4,5]pyrrolo[1,2,3-de]quinoxaline-8(7H)-carboxylate 313544-31-9 99%+View Details
313544-31-9 -
1-Boc-4-cyanopiperidine 91419-52-2 99%+View Details
91419-52-2
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
