(-)-8-PHENYLMENTHOL
Synonym(s):(−)-Phenmenthol
- CAS NO.:65253-04-5
- Empirical Formula: C16H24O
- Molecular Weight: 232.36
- MDL number: MFCD00010501
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-24 14:59:17
What is (-)-8-PHENYLMENTHOL?
Chemical properties
CLEAR COLOURLESS OILY LIQUID
The Uses of (-)-8-PHENYLMENTHOL
(-)-8-Phenylmenthol is used to prepare piperidine-based analogs of cocaine as monoamine reuptake inhibitors. It is also used to prepare quinuclidinyl (fluoroalkyl)benzilate as muscarinic receptor antagonist.
Purification Methods
Dissolve the menthol in toluene, dry (Na2SO4), evaporate and chromatograph it on a silica gel column and eluting with 5% Et2O in pet ether to give an oil with the desired rotation. IR has max 3420cm-1 (OH) with consistent 1H NMR [Corey & Ensley J Org Chem 43 1610 1978, Whitesell et al. Tetrahedron 42 2993 1986, Bednarski & Danishefsky J Am Chem Soc 108 7060 1986].
Properties of (-)-8-PHENYLMENTHOL
| Boiling point: | 130 °C (0.7501 mmHg) |
| alpha | -26°(20/D, c=2, C2H5OH) |
| Density | 0.999 g/mL at 20 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | >230 °F |
| storage temp. | Sealed in dry,2-8°C |
| solubility | Chloroform (Slightly), Methanol (Very Slightly) |
| form | Viscous Liquid |
| pka | 15.21±0.60(Predicted) |
| Specific Gravity | 0.999 |
| color | Clear colorless to light yellow |
| optical activity | [α]20/D 26°, c = 2 in ethanol |
| λmax | 259nm(CH2Cl2)(lit.) |
| BRN | 3651167 |
| CAS DataBase Reference | 65253-04-5(CAS DataBase Reference) |
Safety information for (-)-8-PHENYLMENTHOL
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. |
Computed Descriptors for (-)-8-PHENYLMENTHOL
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
29958-12-1 98%View Details
29958-12-1 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
15862-34-7 5-Bromo-2-Hydroxy-3-Nitro Pyridine 98%View Details
15862-34-7 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

