CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1732 1750.6 1758.6 1742 1729.3 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 288.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 288.12389415 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 288.12389415 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 304 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Diazoxon is an organic phosphate that is diethyl hydrogen phosphate in which the hydrogen of the hydroxy group has been replaced by a 6-methyl-2-(propan-2-yl)pyrimidin-4-yl group. It is a metabolite of the pesticide diazinon. It has a role as a marine xenobiotic metabolite. It is an organic phosphate and a member of pyrimidines.
