898758-95-7
Product Name:
ETHYL 7-(4-METHOXY-3-NITROPHENYL)-7-OXOHEPTANOATE
Formula:
C16H21NO6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 323.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 323.13688739 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 323.13688739 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 98.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 406 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
