88752-37-8
Product Name:
3-(PERFLUORO-7-METHYLOCTYL)-2-HYDROXYPROPYL METHACRYLATE
Formula:
C16H11F19O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 612.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 22 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 612.0404793 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 612.0404793 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 871 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
