CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Color/Form | CRYSTALS FROM BENZENE + TOLUENE |
|---|---|
| Odor | ODORLESS |
| Taste | PRACTICALLY TASTELESS |
| Melting Point | 89-91 °C |
| Solubility | READILY SOL IN 95% ETHANOL, ACETONE, ETHYL ACETATE; FAIRLY READILY SOL IN DIOXANE; ALMOST INSOL IN COLD WATER, BENZENE, CYCLOHEXANE |
| Stability/Shelf Life | STABLE IN LIGHT, AIR, AND AT ORDINARY TEMP. |
| Kovats Retention Index | 1695 1677 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 245.66 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 245.0454856 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 245.0454856 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 81.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 219 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Chlorphenesin carbamate is the carbamate ester of the primary hydroxy group of chlorphenesin. A centrally acting skeletal muscle relaxant, it is used in the symptomatic treatment of painful muscle spasm. It has a role as a muscle relaxant. It is a carbamate ester, a member of monochlorobenzenes and a secondary alcohol. It is functionally related to a chlorphenesin and a carbamic acid.
