885276-98-2
Product Name:
[4-(4-CHLORO-PHENYL)-PIPERAZIN-1-YL]-FURAN-2-YL-ACETIC ACID
Formula:
C16H17ClN2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 320.77 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 320.0927701 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 320.0927701 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 380 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
