885272-49-1
Product Name:
8-CHLORO-1,3,4,4A,5,9B-HEXAHYDRO-PYRIDO[4,3-B]INDOLE-2-CARBOXYLIC ACID ETHYL ESTER
Formula:
C14H17ClN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 280.75 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 280.0978555 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 280.0978555 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 41.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 352 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
