CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 300 °C |
| LogP | 0.23 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 334.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 334.14411864 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 334.14411864 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 76.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 547 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Amifloxacin is a member of quinolines.
