84955-05-5
Product Name:
8-(1,1-Dimethyl-2-propenyl)-5,9,11-trihydroxy-3,3-dimethylpyrano[3,2-a]xanthen-12(3H)-one
Formula:
C23H22O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 394.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 394.14163842 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 394.14163842 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 712 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Cudraxanthone B is a natural product found in Maclura tricuspidata with data available.
