135541-40-1
Product Name:
2-(1,1-Dimethyl-2-propenyl)-5-(3-methyl-2-butenyl)-1,3,6,7-tetrahydroxy-9H-xanthen-9-one
Formula:
C23H24O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 396.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 396.15728848 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 396.15728848 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 107 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 666 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
cudraxanthone L is a natural product found in Maclura tricuspidata with data available.
