COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 2039.1 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -12.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 31 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 38 |
| Rotatable Bond Count | 65 |
| Exact Mass | 2037.7390435 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 2037.7390435 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 986 Ų |
| Heavy Atom Count | 140 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 4350 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 19 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Tigapotide is a synthetic 15-mer peptide that is derived from the natural sequence of amino acids of the prostate secretory protein (PSP94), one of three predominant proteins found in human seminal fluid.
