83606-72-8
Product Name:
5-[[4'-[[8-[[2,4-Diamino-5-[(4-sodiosulfophenyl)azo]phenyl]azo]-1-hydroxy-3,6-bis(sodiosulfo)-2-naphthalenyl]azo][1,1'-biphenyl]-4-yl]azo]-2-hydroxybenzoic acid sodium salt
Formula:
C41H30N10O13S3.4Na
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1054.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 23 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 1054.0433716 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1054.0433716 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 428 Ų |
| Heavy Atom Count | 71 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 2130 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
