6442-05-3
Product Name:
Benzoic acid, 5-[[4'-[[2,4-dihydroxy-3-[(4-sulfo-1-naphthalenyl)azo]phenyl]azo][1,1'-biphenyl]-4-yl]azo]-2-hydroxy-, disodium salt
Formula:
C35H22N6Na2O8S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 732.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 14 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 732.10152142 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 732.10152142 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 241 Ų |
| Heavy Atom Count | 52 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1310 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
