COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 517.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 517.1052059 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 517.1052059 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 147 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 840 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
1-hydroxymidazolam beta-D-glucuronide is a beta-D-glucosiduronic acid that is beta-D-glucuronic acid in which the anomeric hydroxyl hydrogen has been replaced by a 8-chloro-6-(2-fluorophenyl)-1-methyl-4H-imidazo[1,5-a][1,4]benzodiazepin-4-yl group. It is the glucuronidated conjugate of the midazolam metabolite, 1-hydroxymidazolam. It has a role as a drug metabolite, a human urinary metabolite and a human blood serum metabolite. It is a beta-D-glucosiduronic acid, a monosaccharide derivative, an imidazobenzodiazepine, a member of monofluorobenzenes and an organochlorine compound. It is functionally related to a 1-hydroxymidazolam.
