SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| Precautionary Statement Codes |
P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 935.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 18 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 934.36231500 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 934.36231500 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 249 Ų |
| Heavy Atom Count | 67 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1890 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 15 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(3R)-4-[1,5-dihydroxy-6-[(2R,4R,5S,6R)-4-hydroxy-6-methyl-5-[(2S,5S,6S)-6-methyl-5-[[(2R,6S)-6-methyl-5-oxo-2H-pyran-2-yl]oxy]oxan-2-yl]oxyoxan-2-yl]-9,10-dioxoanthracen-2-yl]-3-methyl-3-[(2S,5S,6S)-6-methyl-5-[[(2R,6S)-6-methyl-5-oxo-2H-pyran-2-yl]oxy]oxan-2-yl]oxybutanoic acid is a natural product found in Streptomyces lusitanus with data available.

