CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Dichloroacetaldehyde is a colorless liquid with a penetrating pungent odor. (NTP, 1992) |
|---|---|
| Color/Form | COLORLESS LIQ |
| Odor | PENETRATING PUNGENT ODOR |
| Boiling Point | 190 °F at 760 mmHg (NTP, 1992) |
| Melting Point | -58 °F (NTP, 1992) |
| Flash Point | 140 °F (NTP, 1992) |
| Solubility | SOL IN ALC |
| Density | 1.436 at 77 °F (NTP, 1992) - Denser than water; will sink |
| Vapor Density | 3.9 (NTP, 1992) - Heavier than air; will sink (Relative to Air) |
| Vapor Pressure | 50 mmHg at 68 °F (NTP, 1992) |
| Decomposition | When heated to decomp it emits toxic fumes of /hydrogen chloride/. |
| Polymerization | Polymerizes slowly to white solid. |
| Other Experimental Properties | WT/GAL 12.1 LB |
| Chemical Classes | Other Classes -> Aldehydes |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 112.94 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 111.9482701 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 111.9482701 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 5 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 34.6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Dichloroacetaldehyde is a colorless liquid with a penetrating pungent odor. (NTP, 1992)
