73664-29-6
Product Name:
Dichloroacetaldehyde (1,3,7-trimethyl-2,6-dihydro-2,6-dioxo-7H-purin-8-yl)hydrazone
Formula:
C10H12Cl2N6O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 319.14 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 318.0398790 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 318.0398790 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 446 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
