78944-89-5
Product Name:
DL-2-AMINO-6-PHOSPHONOHEXANOIC ACID
Formula:
C6H14NO5P
Synonyms:
L -AP6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 211.15 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 211.06095954 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 211.06095954 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 121 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 213 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
