78128-72-0
Product Name:
Ethanethiol, 2-((2-phenylcyclopropyl)methylamino)-, hydrogen sulfate ( ester) (E)-
Formula:
C12H17NO3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 287.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 287.06498575 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 287.06498575 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 100 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 347 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
