7675-53-8
Product Name:
N-O-NITROPHENYLSULFENYL-L-PROLINE DI(CYCLOHEXYL)AMMONIUM SALT
Formula:
C23H35N3O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 449.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 449.23482778 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 449.23482778 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 450 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
