CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | 555000 mg/L |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 527.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 527.22676502 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 527.22676502 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 171 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1110 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Rolitetracycline is a derivative of tetracycline in which the amide function is substituted with a pyrrolidinomethyl group. It has a role as an antibacterial drug, a protein synthesis inhibitor, an antiprotozoal drug and a prodrug. It is a member of tetracyclines and a tertiary alpha-hydroxy ketone.

