74609-46-4
Product Name:
3-(2-CHLORO-3,3,3-TRIFLUORO-1-PROPENYL)-2,2-DIMETHYLCYCLOPROPANECARBOXYLIC ACID
Formula:
C9H10ClF3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 242.62 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 242.0321417 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 242.0321417 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 320 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
3-(2-chloro-3,3,3-trifluoroprop-1-en-1-yl)-2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid is an organofluorine compound consisting of cyclopropanecarboxylic acid having a 2-chloro-3,3,3-trifluoroprop-1-en-1-yl group at the 3-position and two methyl groups at the 2-position. It is an organochlorine compound, an organofluorine compound and a monocarboxylic acid. It is functionally related to a cyclopropanecarboxylic acid.
