CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| LogP | 2.11 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 399.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 399.13651072 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 399.13651072 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 126 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 629 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Oxmetidine is a 2-aminopyrimidin-4(1H)-one derivative bearing a 1,3-benzodioxol-5-ylmethyl group at the 5-position and with a 4-(5-methyl-(1H)imidazol-4-yl)-3-thiabutyl substituent attached to the 2-amino group. It is a specific histamine H2-receptor antagonist. It has a role as an anti-ulcer drug and a H2-receptor antagonist. It is a member of imidazoles, a pyrimidone and a member of benzodioxoles.
