72252-90-5
Product Name:
MEOSUC-ALA-ALA-PRO-VAL-AMC
Formula:
C31H41N5O9
Synonyms:
Elastase Substrate V, Fluorogenic - CAS 72252-90-5 - Calbiochem;MeOSuc-AAPV-AMC
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 627.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 627.29042790 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 627.29042790 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 189 Ų |
| Heavy Atom Count | 45 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1200 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
