71256-87-6
Product Name:
Sulfoximine, S,S-di-2-thienyl-N-(2-(1-piperidinyl)ethyl)-
Formula:
C15H20N2OS3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 340.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 340.07377679 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 340.07377679 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 97.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 420 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
