CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | White solid; Slightly soluble in water; [MSDSonline] |
|---|---|
| Kovats Retention Index | 2031 |
| Chemical Classes | Other Classes -> Other Organic Compounds |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 258.44 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 258.255880323 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 258.255880323 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 148 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
1,2-hexadecanediol is a glycol that is hexadecane which is substituted by hydroxy groups at positions 1 and 2. It derives from a hydride of a hexadecane.
