690631-96-0
Product Name:
4-METHYL-5-(4,4,5,5-TETRAMETHYL-1,3,2-DIOXABOROLAN-2-YL)-2-[4-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL]-1,3-THIAZOLE
Formula:
C17H19BF3NO2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 369.2 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 369.1181647 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 369.1181647 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 59.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 479 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
