68900-95-8
Product Name:
N-[6-[(2-cyano-4,6-dinitrophenyl)azo]-1-ethyl-1,2,3,4-tetrahydro-2,2,4-trimethylquinolin-7-yl]propionamide
Formula:
C24H27N7O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 493.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 493.20736699 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 493.20736699 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 173 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 920 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
