63134-10-1
Product Name:
N-[6-[(2-bromo-4,6-dinitrophenyl)azo]-1-ethyl-1,2,3,4-tetrahydro-2,2,4-trimethylquinolin-7-yl]propionamide
Formula:
C23H27BrN6O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 547.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 546.12263 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 546.12263 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 149 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 830 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
