6699-20-3
Product Name:
Geranylgeranyl pyrophosphate
Formula:
C20H36O7P2
Synonyms:
all trans-3,7,11,15-Tetramethyl-2,6,10,14-hexadecatetraenyl pyrophosphate ammonium salt;GGPP
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 ![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H225:Flammable liquids H370:Specific target organ toxicity, single exposure |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P233:Keep container tightly closed. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P303+P361+P353:IF ON SKIN (or hair): Remove/Take off Immediately all contaminated clothing. Rinse SKIN with water/shower. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 450.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 450.19362748 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 450.19362748 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 113 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 710 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-trans,6-trans,10-trans-geranylgeranyl diphosphate is the all-trans-isomer of geranylgeranyl diphosphate. It has a role as a mouse metabolite. It is a conjugate acid of a 2-trans,6-trans,10-trans-geranylgeranyl diphosphate(3-).



