66521-38-8
Product Name:
N-ACETYL-5-METHOXYTRYPTAMINE-ALPHA,ALPHA,BETA,BETA-D4
Formula:
C13H12D4N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 236.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 236.146284741 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 236.146284741 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 54.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 270 |
| Isotope Atom Count | 4 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
