65729-83-1
Product Name:
4-O-ACETYL-2,5-ANHYDRO-1,3-O-ISOPROPYLIDENE-6-O-TRITYL-D-GLUCITOL
Formula:
C30H32O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 488.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 488.21988874 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 488.21988874 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 673 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
