656801-28-4
Product Name:
METHYL 3-(6-BROMOPYRIDIN-2-YL)-2-(TERT-BUTOXYCARBONYL)PROPANOATE
Formula:
C14H19BrN2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 344.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 343.04192 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 343.04192 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 65.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 354 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
