COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 306.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 306.255880323 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 306.255880323 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 407 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Plaunotol is a diterpenoid that is geranylgeraniol carrying an additional hydroxy substituent at position 18. It has a role as an antibacterial agent, an antineoplastic agent, an apoptosis inducer, an anti-ulcer drug, a plant metabolite, a nephroprotective agent and a vulnerary. It is a primary alcohol and a diterpenoid.
