CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Color/Form | CRYSTALS FROM ALCOHOL |
| Odor | ODORLESS, OR PRACTICALLY SO |
| Taste | TASTELESS |
| Melting Point | 215 °C |
| Solubility | 10.2 g/L |
| LogP | 0.87 |
| Stability/Shelf Life | Commercially available phenacemide tablets have an expiration date of 5 years following the data of manufacture. |
| Decomposition | When heated to decomposition it emits toxic fumes of NOx. |
| Collision Cross Section | 128.3 Ų [M+H]+ [CCS Type: TW, Method: calibrated with polyalanine and drug standards] |
| Kovats Retention Index | 1473 |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H341:Germ cell mutagenicity H351:Carcinogenicity |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P202:Do not handle until all safety precautions have been read and understood. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. P405:Store locked up. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 178.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 178.074227566 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 178.074227566 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 198 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Phenacemide is a member of acetamides.

