62160-25-2
Product Name:
N-(4-Oxo-1,7-dihydropyrrolo[2,3-d]pyrimidin-2-yl)acetamide
Formula:
C8H8N4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 192.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 192.06472551 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 192.06472551 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 313 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
