61262-94-0
Product Name:
(5S)-5,6-DIHYDRO-5,6-DIHYDROXY-6-METHYLHEPTAN-2-ONE ACETONIDE
Formula:
C11H20O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 200.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 200.14124450 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.14124450 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 231 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
