61-49-4
Product Name:
3-(2-Methylaminoethyl)indole
Formula:
C11H14N2
Synonyms:
N-Monomethyltryptamine;2-(Indol-3-yl)-N-methylethanamine;3-(2-[Methylamino]ethyl)indole;3-(2-Methylaminoethyl)indole;Dipterine
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 87 - 89 °C |
| Solubility | >26.1 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
| Collision Cross Section | 142.5 Ų [M+H]+ [CCS Type: DT, Method: single field calibrated with ESI Low Concentration Tuning Mix (Agilent)] |
| Kovats Retention Index | 1770 1745 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 174.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 174.115698455 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 174.115698455 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 27.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 158 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
N-methyltryptamine is a tryptamine alkaloid and a member of tryptamines. It has a role as a metabolite. It is functionally related to a tryptamine. It is a conjugate base of a N-methyltryptaminium.
