583-93-7
Product Name:
2,6-DIAMINOPIMELIC ACID
Formula:
C7H14N2O4
Synonyms:
rac.-DAP;DL -α,ε-Diaminopimelic acid;DL -2,6-Diaminoheptanedioic acid;2,6-Diaminoheptanedioic acid
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Powder; [Alfa Aesar MSDS] |
|---|---|
| Collision Cross Section | 140.8 Ų [M+H]+ [CCS Type: DT, Method: single field calibrated with Agilent tune mix (Agilent)] |
| Chemical Classes | Nitrogen Compounds -> Amino Carboxylic Acids |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 190.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -5.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 190.09535693 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 190.09535693 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 127 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 175 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2,6-diaminopimelic acid is the amino dicarboxylic acid that is heptanedioic acid with amino substituents at C-2 and C-6. It has a role as an Escherichia coli metabolite. It is an amino dicarboxylic acid and a dicarboxylic fatty acid. It is functionally related to a pimelic acid. It is a conjugate acid of a 2,6-diaminopimelate(2-).

