71974-09-9
Product Name:
N(2)-(gamma-D-glutamyl)-meso-2,2'-diaminopimelic acid
Formula:
C12H21N3O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 319.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -9.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 319.13795002 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 319.13795002 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 207 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 440 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
