56533-62-1
Product Name:
1-((2,3-Dihydro-1H-indol-1-yl)acetyl)-2,3-dihydro-1H-indole
Formula:
C18H18N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 278.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 278.141913202 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 278.141913202 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 23.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 397 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
