5573-62-6
Product Name:
(ETHYLTHIO)TRIMETHYLSILANE
Formula:
C5H14SSi
Synonyms:
Ethyl trimethylsilyl sulfide;Trimethylsilyl ethyl sulfide
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 |
| GHS Hazard Statements |
H225:Flammable liquids |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 134.32 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 134.05854815 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 134.05854815 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 25.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 46.5 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

