COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 797.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 14 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 796.46090684 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 796.46090684 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 236 Ų |
| Heavy Atom Count | 56 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1520 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 20 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Soyasaponin III is a triterpenoid saponin that is composed of soyasapogenol B having a beta-D-galactopyranosyl-(1->2)-beta-D-glucopyranosiduronic acid moiety attached at the 3-position via a glycosidic linkage. It has a role as a hepatoprotective agent and a prodrug. It is a pentacyclic triterpenoid and a triterpenoid saponin. It is functionally related to a soyasapogenol B. It is a conjugate acid of a soyasaponin III(1-).
