COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 279.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 279.05990037 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 279.05990037 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 126 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 275 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Letosteine is a dicarboxylic acid monoester that is the monoethyl ester of 2-{2-[(carboxymethyl)sulfanyl]ethyl}-1,3-thiazolidine-4-carboxylic acid. A mucolytic used in the treatment of chronic bronchopneumopathies and related conditions. It has a role as a mucolytic. It is a dicarboxylic acid monoester, a thiazolidinemonocarboxylic acid and an aliphatic sulfide.
