CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 119 - 120 °C |
| Kovats Retention Index | 2022.9 2101 2085 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 228.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 228.078644241 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 228.078644241 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 394 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Seselin is a member of coumarins. It has a role as a metabolite.
