COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 354.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 354.24062418 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 354.24062418 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 432 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
13,14-dihydro-15-oxoprostaglandin E1 is a prostaglandin E obtained by formal oxidation of the 15-hydroxy group and hydrogenation of the 13,14-double bond of prostaglandin E1. It has a role as a human xenobiotic metabolite. It is functionally related to a prostaglandin E1. It is a conjugate acid of a 13,14-dihydro-15-oxoprostaglandin E1(1-).
