503431-81-0
Product Name:
(2S)-2-Ethyl-8-methyl-1-thia-4,8-diazaspiro[4,5]decan-3-one
Formula:
C10H18N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 214.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 214.11398438 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 214.11398438 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 236 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
NGX267 is a muscarinic agonist. It is developed for the treatment of Alzheimer’s disease and has shown the potential to both reduce symptoms and slow disease progression.
